Ministerstwo Handlu w Pekinie ogłosiło dzisiaj, że wszczęło dwa dochodzenia w sprawie praktyk amerykańskich utrudniających import chińskich produktów do Stanów Zjednoczonych. Równocześnie, jak podkreślono, wstrzymano się się od natychmiastowego podjęcia działań odwetowych w odpowiedzi na środki ogłoszone przez USA na początku marca – dwa amerykańskie dochodzenia prowadzone na podstawie sekcji 301 przeciwko ChRL. W oparciu o wyniki tych dochodzeń Chiny podejmą odpowiednie środki w celu obrony swoich praw i interesów – stwierdzono w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone wszczęły dwa dochodzenia handlowe dotyczące nadmiernych mocy produkcyjnych w 16 państwach partnerskich, w tym w Chinach, oraz dotyczące pracy przymusowej.

Rozejm handlowy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi utrzymuje się od czasu spotkania Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem w październiku ubiegłego roku, ale zaczyna trzeszczeć. Teraz wygląda na to, że Pekin przygotowuje się do wizyty Trumpa, którą ten zapowiedział już na połowie maja. Podczas rozmów z przedstawicielem handlowym USA Jamiesonem Greerem przy okazji spotkania Światowej Organizacji Handlu w Kamerunie w czwartek chiński minister handlu Wang Wentao ponownie wyraził zaniepokojenie, ale powiedział też, że Chiny są gotowe wzmocnić współpracę gospodarczą i handlową.

Zgaduję, że Pekin będzie dążył do wzajemnego anulowania śledztw.

Nieznane's awatar

Opublikował/a Michał Bogusz

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.